Rodzaje kaw – kompendium wiedzy

O ile każdy z nas wie, jak wygląda espresso oraz jak smakuje latte, reszta spotykanych w kawiarniach nazw napojów jest dużo bardziej tajemnicza, przychodzimy więc z pomocą i prezentujemy ściągawkę z najczęściej spotykanych sposobów przygotowywania kawy.

Kawowe klasyki

Espresso – 30 ml naparu przygotowanego z drobno zmielonej tuż przed przygotowaniem kawy, w specjalnym ekspresie przelewowym. Podaje się je w podgrzanym małym kubeczku z grubym dnem, gdzie płyn sięga do połowy naczynia, koniecznie z niewielką szklanką zimnej wody, dla przepłukania ust przed, a nie po spożyciu espresso.

Espresso doppio – podwójna porcja naparu przygotowana w sposób właściwy dla espresso, 60 ml pobudzenia w płynie. Podawane jak espresso.

Espresso Macchiato – 30 ml espresso z dwoma łyżeczkami spienionego mleka na górze, dla przełamania goryczki. Podawane w tym samym naczyniu co espresso, ale bez wody.

Ristretto – ten napar przygotowuje się w połowie mniejszej ilości płynu niż espresso, przy zachowaniu tej samej ilości zmielonych ziaren. Jest to napój dla koneserów, ponieważ 15 ml cierpkiego płynu wypija się jednym łykiem, napawając się smakiem kawy jedynie przez krótką chwilę.

Lungo – w skrócie, można powiedzieć, że jest to przedłużone espresso. Parzy się je z tej samej ilości ziaren jednak z trzy razy większej ilości wody. Podaje się je w szklance podobnej do espresso o pojemności 150 ml.

Americano – przygotowuje się je, dopełniając przygotowane espresso gorącą wodą, pozostawiając półtora centymetra od brzegu naczynia. Serwuje się je najczęściej w kubku (pojemność ok. 200-300 ml)

Kawa po turecku – tzw. fusiasta. Przygotowuje się ją, zalewając dwie łyżki drobno zmielonej kawy wrzątkiem. Prawdziwa kawa po turecku jest gotowana w tygielku z cukrem i serwowana w małej filiżance – ok. 150 ml. W Polsce możesz spotkać podaną razem z fusami w szklance o objętości 200 ml.

Cappuccino – powsatje poprzez dodanie do espresso spienionego mleka i mlecznej pianki, tak, aby każda ze wspominanych warstw zajmowała ok 1/3 naczynia. Podaje się je w szerokiej, pękata filiżance na spodku, często posypane surowym kakao. Ze wszystkich mlecznych kaw, ta zawiera najmniej mleka.

Cafe Latte – przygotowuje się z dużej ilości spienionego mleka oraz espresso, tak aby na samej górze wydzieliła się dwucentymetrowa warstwa mlecznej piany. Podaje się je w przezroczystej wysokiej szklance, zwężającej się ku dołowi, aby warstwy napoju były wyeksponowane, z długą łyżką do wymieszania naparu z mlekiem.

Latte Macchiato – zawiera jeszcze więcej mleka w stosunku do kawy. Przygotowuje się je poprzez dolanie do dużej ilości mocno spienionego mleka, szybkim ruchem do espresso, tak, aby napar osadził się na górze szklanki i podzielił ją na trzy strefy – ciepłe mleko, espresso i mleczna piana. Podaje się je w przeźroczystej długiej szklance o kształcie walca.

Wariacje na temat kawy

Flat white – mocna i mleczna jednocześnie. Dwa espresso zalane dużą ilością ciepłego mleka, bez mlecznej piany. Podaje się w grubej szklance o pojemności 200 ml.

Mocha – do przygotowania tego napoju, oprócz mleka i kawy posłuży nam również kakao oraz bita śmietana. Może być zarówno w wersji z białą, jak i ciemną czekoladą. Do wysokiej szklanki wlewa się przygotowaną gorącą czekoladę na bazie mleka bądź wody, z proszku lub rozpuszczonych kostek. Warstwa ta powinna zająć mniej więcej połowę naczynia. Następnie dolewa się tam jedno lub dwa espresso – zależy od upodobań. Wszystko dopełnia się ciepłym mlekiem, ale bez mlecznej piany. Całość należy dobrze wymieszać i udekorować bitą śmietaną posypaną kawałkami czekolady bądź surowym kakao. Powinno podawać się je z długą łyżeczką do zjedzenia śmietany i opcjonalnie rurką do wypicia płynu.

Irish coffee – napój ten zawiera dodatek alkoholu, najczęściej szkockiej whisky, udekorowana bitą śmietaną. Podaje się ją w charakterystycznej szklance na nóżce o pojemności ok. 200 ml. Przygotowuje się ją poprzez wlanie 40-50 ml alkoholu na dno szklanki i wymieszaniu go z ciepłym mlekiem, bez mlecznej piany i jednym, bądź dwoma espresso. Wszystko pokrywa się sporą porcją bitej śmietany.

Frappe – przygotowuje się je, miksując kostki lodu z naparem przygotowanym z dwoma łyżkami kawy rozpuszczalnej zalanej 30 ml ciepłej wody i około 100 ml mleka. Można dodać cukier. Kawę rozpuszczalną często zamienia się na espresso. Podaje się je w ozdobnej długiej przezroczystej szklance na nóżce o pojemności ok. 200-300 ml, często udekorowane bitą śmietaną. Podaje się z rurką.

Ice coffee – przygotowuje się je w wysokiej szklance np. do latte poprzez wsypanie kilku kostek lodu i dodanie do nich 1-2 espresso i dopełnieniu filtrowaną wodą. Podaje się z rurką.

Ice latte – przygotowuje się podobnie jak ice coffee, ale zamiast filtrowanej wody dodaje się zimne mleko. Podaje się z rurką.

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This