Jedni je kochają i nie wyobrażają sobie bez niego życia inni zapowiedzieli, że ponownie nie wezmą go do ust. Tofu – produkt bez którego większość wegan nie może żyć, jest owiane wieloma tajemnicami. My postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i zaproponować kilka prostych przepisów z jego wykorzystaniem. Dania z tofu, to instrukcja obsługi dla każdego laika kuchni roślinnej, ale również inspiracja dla tych którzy na tofu zjedli zęby, ale znudziły im się dotychczas poznane sposoby jego przyrządzenia.
Tofucznica na śniadanie
Składniki:
- Kostka tofu naturalnego, pół kostki na mały głód
- Cebula
- Garść jarmużu bądź szpinaku
- Słodki pomidor
- Łyżka oleju do smażenia
Opcjonalnie: łyżka nieaktywnych płatków drożdżowych (nutrional yeast)
Przyprawy: koniecznie kurkuma – pół łyżeczki, sól i pieprz, do smaku. Opcjonalnie: słodka papryka/ ostra papryka/ zioła prowansalskie/ czarnuszki
Ulubione dodatki: szczypiorek, ketchup, musztarda, warzywa pocięte w słupki + ulubione pieczywo
Sposób przygotowania:
Pokrój cebulkę w kostkę i podsmaż ją na oleju, do momentu aż będzie szklista. Dodaj jarmuż lub szpinak, podduś przez chwilę. Gdy zaistnieje potrzeba dolej dwie łyżki wody, aby warzywa się nie przypaliły. Jarmuż do osiągnięcia miękkości będzie potrzebował około 5 minut, szpinakowi wystarczą dwie.
Gdy zielenina będzie miękka, pokrusz tofu i dodaj konieczne przyprawy oraz płatki drożdżowe. Duś na małym ogniu przez kilka minut, aż tofu nabierze pięknego żółtego koloru. Na koniec dodaj pokrojone w kostkę pomidory i wymieszaj z opcjonalnymi przyprawami.
Wyłóż na talerz, dodaj ulubione dodatki i podawaj z podpieczonym pieczywem.
Zupa curry z tofu na lunch
Kostka tofu naturalnego
Makaron ryżowy lub makaron do ramenu
Składniki na wywar:
- Puszka mleka kokosowego
- Dwie szklanki passaty pomidorowej
- Pól litra wody + kostka bulionowa/ łyżka pasty miso albo pół litra wywaru warzywnego domowej roboty
- Ulubione żółte curry, pasta bądź proszek – dodawanie tego składnika rozpocznij od łyżki i sprawdź ostrość i wyrazistość smaku. Następnie, gdy smak nie będzie satysfakcjonujący dodaj jeszcze łyżkę.
- 2-3 łyżki sosu sojowego
- 250 g grzybów shitake bądź pieczarek
- 250 g różyczek brokułu
- Żółta papryka
- Mała cukinia
Przyprawy:
Po pół łyżeczki: słodka i ostra papryka, czarnuszka, szafran
Sól, pieprz do smaku
Dodatki: czarny sezam, szczypiorek, czarnuszka, kolendra – po łyżce stołowej lub według uznania
Sposób przygotowania:
Do dużego garnka wlej wszystkie składniki na wywar i zagotuj. W międzyczasie pokrój warzywa w dowolne kształty, podobnej wielkości, a tofu w kostkę. Dorzuć warzywa do wywaru. Gotuj przez 10 minut, do miękkości. Następnie dodaj tofu i ugotowany wcześniej makaron, według opisu na opakowaniu, możesz też ugotować makaron w wywarze. Dopraw i wyłóż gorący wywar do głębokiej miski. Na talerzu posyp gorąca zupę wybranymi dodatkami.
Mistrzowskie kanapki z wędzonym tofu na kolacje
Składniki:
- Ulubiony chleb
- Pół kostki wędzonego tofu
- Dwie łyżki ulubionej ostrej musztardy
- Dwie łyżki pasty chrzanowej lub pół łyżki pasty wasabi
- Dwa ogórki kiszone lub dwie łyżki kimchi
- Rukola/ roszponka/ szpinak/ sałata masłowa
Opcjonalnie: papryka ostra, żółte curry, czarnuszka
Sposób przygotowania:
Posmaruj kanapki odpowiednią do preferencji ilością musztardy i pasty chrzanowej lub wasabi. Zastanów się dwa razy nad ilością wasabi 😉
Połóż wybraną zieleninę, a na nią pokrojone w paski tofu. Następnie ułóż plasterki ogórka, bądź kimchi. Wszystko posyp preferowaną ilością papryki, curry lub czarnuszką.
Podawaj ze szklanką wody, na wszelki wypadek, gdybyś jednak przeceniła/przecenił swoją tolerancję na chrzan, wasabi bądź ostrą paprykę.