Czym zastąpić cukier?

Nie od dziś wiadomo, że cukier nie jest jedną z najzdrowszych rzeczy, które znajdują się w naszej kuchni. Jego stosowanie jest jedną z przyczyn otyłości, miażdżycy, próchnicy czy cukrzycy. Jednak wielu z nas nie może wyobrazić sobie wypicia gorzkiej herbaty czy kawy, bądź upieczenia ciasta bez dodatku cukru. Bez obaw – w łatwy sposób można go zastąpić znacznie zdrowszymi odpowiednikami.

Miód

Śmiało można posłodzić nim herbatę oraz zaspokoić ogólną ochotę na słodycze. Ma on co prawda więcej kalorii niż cukier, jednakże zawiera niewielkie ilości składników mineralnych oraz enzymy, które nie zaburzają równowagi organizmu w takim stopniu jak cukier. Jego głównym składnikiem są glukoza i fruktoza, które są łatwo przyswajalne.

Syrop klonowy

Jest znacznie mniej kaloryczny niż cukier i miód, a do tego zawiera minerały takie jak cynk, żelazo, wapń, potas i mangan oraz przeciwutleniacze, których zadaniem jest przeciwdziałać cukrzycy. Doskonale sprawdza się jako zdrowa polewa do naleśników, ale śmiało można go wykorzystać do deserów, ryb, mięs czy warzyw.

Ksylitol

Ksylitol jest cukrem pochodzenia naturalnego, pozyskiwanym z brzozy. Doskonale nadaje się do słodzenia napojów, ale można go dodać również do sosów i sałatek oraz doprawić potrawy, które poddawane są działaniu wysokiej temperatury. Z racji tego, że na niski indeks glikemiczny, nie powoduje wzrostu poziomu insuliny. Należy z nim jednak uważać – mówi się, że spożyty w zbyt dużych ilościach może powodować bóle brzucha.

Stewia

Stosowana jest do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów: herbaty, kawy, soków. Jest około 250 razy słodsza od cukru, więc potrzeba jej naprawdę niewiele, aby posłodzić ulubiony napój. Ma jednak nieco gorzkawy posmak, który nie wszystkim może odpowiadać. Słodzik ten nie zawiera kalorii oraz nie powoduje skoku poziomu glukozy we krwi.

Cukier kokosowy

Jego smak porównać można do brązowego cukru, jednak ma znacznie niższy niż on indeks glikemiczny. Zawiera minerały takie jak cynk, żelazo potas czy wapń. Doskonale sprawdzi się jako składnik różnego rodzaju wypieków oraz do słodzenia owisanki.

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This