Warto postawić na wegetarianizm

Przyjdzie czas, gdy ludzie mojego pokroju zaczną spoglądać na mordercę zwierząt tak samo jak spoglądają na mordercę ludzi – głosił jeden z najsłynniejszych wegetarianów, Leonardo da Vinci. Albert Einstein twierdził natomiast, że człowiek nie narodził się, aby stać się drapieżnikiem. Wegetarianizm, który wyklucza mięso z produktów spożywczych zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Z szacunku ludzi do zwierząt, a także z diety, stał się stylem życia.

 

Pojęcie oraz klasyfikacja wegetarianizmu

Wegetarianizm to wyłączenie z diety produktów mięsnych – wieprzowiny, wołowiny, cielęciny, dziczyzny, drobiu, ryb i wszelkich innych rodzajów mięsa. Wegetarianizm nie jest weganizmem, który w swojej diecie nie ma ponadto wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, jak na przykład mleka czy jaj. Narodziny wegetarianizmu datuje się na dwa tysiące lat przed naszą erą, a moda na niego nie mija, choć żyjemy w roku dwutysięcznym naszej ery. Początkowo ludzie nie jedli zwierząt z pobudek religijnych i etycznych, obecnie nie robią tego również ze względów zdrowotnych.

 

Między dietą a stylem życia

Okazuje się, że dieta bezmięsna  nie jest wcale uboższa od tej mięsnej, a wręcz o wiele zdrowsza. Potwierdzają to wyniki badań ukazujące, że wśród osób decydujących się na zostanie wegetarianami występuje mniej otyłości, cukrzycy, nadciśnienia, czy chorób wieńcowych. Ponadto naukowcy doszli do wniosku, że ewolucyjnie przewód pokarmowy człowieka został stworzony nie do jedzenia mięsa a do jego niejedzenia. Wegetarianizm łączy się z prowadzeniem zdrowego życia, zatem to nie tylko dieta, a styl życia.

 

Miej serce, bądź wegetarianinem

11-go stycznia obchodzi się Międzynarodowy Dzień Wegetarianina. Ale to nie jedyny dzień, w którym organizuje się akcje nawołujące do niespożywania mięsa. Biorą w nich udział głównie znani i lubiani aktorzy, a także gwiazdy ze świata mody, reklamy, czy filmu. Główny argument to fakt, że zwierzęta żyją i trzeba pozwolić im żyć a nie je jeść. Słynne stało się hasło: miej serce, bądź wegetarianinem. Ostatnio w internecie pojawił się również obrazek, przedstawiający różne zwierzęta i co należy z nimi robić. Tak oto psa i kota należy kochać, krowę i świnię jeść, lisa zastrzelić, a sarnę upolować.

 

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This