Jajko na miękko
Jajka należy umyć, sprawdzić czy skorupki nie są uszkodzone. Włożyć do wrzącej wody i gotować pod przykryciem trzy minuty. Owinąć w czystą serwetką, ułożyć na deserowym talerzyku, obok postawić kieliszek do jaj, sól i pieprz. Podawać z ciemnym pieczywem z masłem, surówką z pomidorów lub rzodkiewek.
Jajka po wiedeńsku
Jajka umyć, sprawdzić czy skorupka nie jest uszkodzona. Włożyć do wrzącej wody i gotować pod przykryciem trzy minuty. Wyjąć z wody i kolejno wkładać do kieliszka, ścinając „piętkę” szybkim uderzeniem ostrego noża, wyjąć zawartość łyżeczką, wlewając do ogrzanej szklanki. Uważać żeby nie uszkodzić żółtka. Dodać masło, trochę soli i pieprzu. Szklankę ustawić na spodeczku. Obok szklanki położyć łyżeczkę. Podawać z dodatkiem ciemnego pieczywa z masłem i pokrojoną rzodkiewką, pomidorem lub ogórkiem.
Jaka na półtwardo
Jajka gotujemy pięć minut. Następnie ostudzić w zimnej wodzie. Odcedzić i osuszyć. Obrać ze skorupek i natychmiast podawać oblane gorącym sosem, takim jak chrzanowy, korniszonowy, pomidorowy, musztardowy, grzybowy. Jaja półtwarde można podawać również w kieliszku do jaj, tak samo jak jajka przygotowane na miękko.
Jajka w koszulkach
Jaja umyć i osuszyć. W niskim, szerokim rondlu zagotować wodę z dodatkiem soli i octu. Kolejno wlać zawartość jaj do filiżanki, a następnie do wrzątku. Ważne aby przechylić szklankę tuż nad powierzchnią wody. Gotować jednocześnie nie więcej niż cztery jajka pod przykryciem przez trzy, cztery minuty. Ugotowane jaja wyjmujemy łyżką cedzakową. Podajemy bezpośrednio po ugotowaniu jako dodatek do czystych zup takich jak bulion czy barszcz. Jaja ugotowane w koszulkach podaje się także z dodatkiem sosów grzybowych, pieczarkowych, pomidorowych, koperkowych, szczypiorkowych lub śmietanowych.
Jajka na twardo
Jajka na twardo gotujemy przez dziesięć minut od momentu zagotowania wody.