Śniadanie mistrzów, czyli jak naładować się energią na wiele godzin?

Już od najmłodszych lat słyszymy, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia – i rzeczywiście tak jest. Z biegiem lat zauważamy, że rutynowe jedzenie śniadania wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszych organizmów. Dzięki temu posiłkowi lepiej się czujemy, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Co zjeść przed południem, żeby przetrwać pierwsze godziny w pracy czy szkole? I dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne?

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia

Dostarczenie organizmowi choćby odrobiny pożywki w godzinach porannych determinuje jego sprawność i wydajność. Osoby jedzące regularne posiłki tuż po przebudzeniu cieszą się lepszą koncentracją i większą chęcią do działania. Spożywanie śniadań to bardzo zdrowy nawyk – lekarze przekonują, że miłośnicy śniadań rzadziej popadają w niektóre choroby niż osoby, które ze śniadań rezygnują. Co więcej, wprowadzenie porannego posiłku do swojej rutyny powstrzymuje przed sięganiem po niezdrowe przekąski – najedzony organizm zwyczajnie ich nie potrzebuje.

Zastrzyk energetyczny

To, co zjadamy rano, powinno być zbilansowanym połączeniem białka, tłuszczy i węglowodanów. Zwłaszcza dwa ostatnie składniki odpowiadają za ilość energii, jaką dysponować będzie nasz organizm. Potrzebujemy jej nie tylko do wysiłku fizycznego, ale również do pracy głową. Dobrym (choć nie doskonałym) przykładem prawdziwej bomby energetycznej jest tradycyjne brytyjskie śniadanie, zawierające bogate w białko jajka, zawierający tłuszcz boczek i pełną węglowodanów fasolkę. Do takiego zestawienia zawsze należy dorzucić warzywa lub owoce!

Poznaj siebie

Nie ma czegoś takiego, jak idealny przepis na doskonałe śniadanie. Każdy z nas jest inny i inaczej odpowiada spożywanie poszczególnych artykułów spożywczych, zwłaszcza o wczesnej porze. Niektórzy mogą doskonale czuć się po zjedzeniu miseczki płatków śniadaniowych z mlekiem, inni zaś potrzebują większej porcji pożywienia.

Za hasłem „śniadanie” może się kryć całe mnóstwo różnych posiłków, zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Próbuj, eksperymentuj, wybieraj nowe, niekonwencjonalne rozwiązania, aż znajdziesz swoje ulubione wersje pierwszego posiłku w ciągu dnia. Jeżeli nie będziesz jadł tego, co naprawdę lubisz, szybko się zniechęcisz i zaniechasz jedzenie śniadania całkowicie.

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This