Piękne sztućce – jak o nie zadbać?

Piękne, zadbane sztućce są wizytówką każdej dobrej gospodyni. Ich zakup powinien być przemyślany i podyktowany w dużej mierze względami praktycznymi. Wybierając nieco droższy komplet można liczyć, iż będzie służył w domu latami, nie pokryje się rdzą oraz będzie łatwy w utrzymaniu w czystości- nie zaszkodzi im mycie w zmywarce. Aby sztućce nie straciły swojego blasku i wyglądały estetycznie przez długi czas, warto zadbać o odpowiedni sposób ich czyszczenia. W zależności od materiału, z jakiego są wykonane, zaleca się inny sposób ich mycia.

Stal nierdzewna

Jest to najpopularniejszy materiał, z którego wykonywane są sztućce i to zazwyczaj sztućce wykonane ze stali nierdzewnej królują na stołach. Można je myć w zmywarce bez obaw o powstawanie nieestetycznych odbarwień i zarysowań. Szkodzą im za to zbyt żrące detergenty, a więc warto zadbać o zakup łagodnych płynów. Nie służy im również kontakt z kwasami i solami. Chcąc zadbać o idealny wygląd sztućców wykonanych ze stali nierdzewnej należy wycierać je delikatnie miękką ściereczką, a w przypadku mycia ręcznego nie używać metalowych myjek, które porysują powierzchnię – lepiej wybrać miękką gąbkę.

Srebro

Srebro jest kolejnym popularnym materiałem, z którego wykonuje się sztućce. Zestaw wykonany ze srebra jest jednak kosztowny, nie wszystkich więc stać na jego zakup. Są one również znacznie trudniejsze w pielęgnacji, źle znoszą mycie w zmywarce, należy więc po każdym posiłku myć je ręcznie, a następnie polerować. Aby zachowały swój blask i elegancki wygląd należy czyścić je preparatami specjalnie przeznaczonymi do srebra. Można również skorzystać z domowych, starych sposobów: świetnie sprawdza się woda z octem i sodą, popiół drzewny z sokiem z cytryny. Piękny wygląd zapewni również moczenie srebrnych sztućców w zsiadłym mleku.

Utrzymanie sztućców w czystości jest ważną sprawą- dzięki odpowiedniej pielęgnacji wyglądają one jak nowe i służą w domu latami. Najpopularniejsze z nich, wykonane ze stali nierdzewnej, np. http://namoimstole.pl/produkty/sztucce/komplety-sztuccow-villeroy, są najłatwiejsze w utrzymaniu, te posrebrzane czy pozłacane wymagają poświęcenia większej ilości czasu na odpowiednie czyszczenie.

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This