Tradycyjna polska kuchnia niestety nie zawiera w sobie prawie żadnych wegańskich potraw. Polscy weganie preferują sięganie do dań spoza kraju, celem urozmaicenia swoich posiłków. Przedstawiamy przepisy dla wszystkich, którzy przeszli na weganizm, ale tęsknią za tradycyjnymi polskimi daniami. Sprawdź, jak łatwo możesz zamienić klasyki polskiej kuchni w ulubione wegańskie posiłki.
Wegański niedzielny obiad
Składniki na dwie porcje:
- 300 g ziemniaków
- masło roślinne
- pęczek koperku
- duży ogórek zielony, lub dwa gruntowe
- pół szklanki jogurtu sojowego
- garść pietruszki i szczypiorku
- naturalne lub wędzone tofu
- pół szklanki bułki tartej
- olej do smażenia
- 1/3 szklanki mąki
- 1/3 szklanki mleka roślinnego
- łyżeczka przyprawy do mięs
- sól, pieprz według uznania
Sposób przygotowania:
Ziemniaki obierz i ugotuj do miękkości (15-20 min.). W tym czasie posiekaj ogórka na cienkie plasterki bądź zetrzyj na tarce. Posyp go solą i odstaw na kilka minut. Tofu przekrój przez środek, tak aby stworzyć dwa płaty, tej samej grubości. Mąkę zmieszaj z mlekiem roślinnym i przyprawą do mięs. Bułkę tartą przesyp na talerz. Zanurz tofu najpierw w cieście, a potem w bułce tartej. Jeśli chcesz bardzo chrupiącego kotleta, powtórz czynność. Rozgrzej patelnię z olejem i połóż na niej tofu. Opiekaj przez kilka minut z obu stron, na złoty kolor. Ziemniaki odcedź i dodaj do nich łyżkę masła, sól i pieprz oraz posiekany koperek. Wszystko razem wymieszaj bądź potłucz.
Osusz ogórki z wody i dodaj do nich jogurt sojowy, pieprz, szczypiorek oraz pietruszkę. Wymieszaj. Wszystkie poszczególne elementy niedzielnego obiadku poukładaj na talerzu i posyp koperkiem.
Domowy gulasz z ciecierzycy
Składniki:
- puszka ciecierzycy
- pół puszki pomidorów
- 300 g pieczarek
- mała cukinia
- mała papryka
- jedna cebula
- szklanka mleka sojowego (niestety zamiana nie jest możliwa, jedynie mleko kokosowe będzie miało podobną konsystencje, ale ono ma charakterystyczny orientalny smak)
- ulubiona kasza
- dwie łyżki sosu sojowego, może być z dodatkiem grzybów
- po jednej łyżeczce: majeranku, ziół prowansalskich, papryki słodkiej, przyprawy do mięsa, mielonego czosnku i cebuli
- pół łyżeczki chili
- dwa ziarenka ziela angielskiego
- liść laurowy
- sól, pieprz według uznania
- olej do smażenia
Przygotowanie:
Kaszę ugotuj według opisu na opakowaniu. Cebulę pokrój w piórka i podsmaż na oleju wraz z zielem i liściem laurowym. Pokrój wszystkie pozostałe warzywa w kostkę podobnej wielkości i wrzuć na patelnię. Dodaj pomidory oraz pozostałe przyprawy. Gdy warzywa będą miękkie, dodaj sos sojowy i mleko sojowe. Niech całość chwilę się pogotuje, do mementu, gdy mleko sojowe się zredukuje i powstanie gęsty sos. Podawać z kaszą, posypane pietruszką.
Pierogi ruskie z tofuS
Ciasto na pierogi:
- 300 g mąki pszennej
- szczypta soli
- 125 ml wody
Farsz na pierogi:
- kostka tofu naturalnego
- pół kilo ugotowanych i ostudzonych ziemniaków
- pęczek koperku
Sposób przygotowania:
Ciasto na pierogi przygotowywać w taki sam sposób jak tradycyjne. Odpowiednia mieszanka wody oraz mąki nie potrzebuje nic więcej, aby można było ją dowolnie formować oraz lepić z niej pierogi. Farsz przygotowuje się tak samo, jak tradycyjny, jedynie zamieniasz ser na tofu, które ma identyczne właściwości. Jednak tofu może się okazać zbyt rzadkie, dlatego, jeśli farsz będzie zbyt lejący, dodaj łyżkę lub dwie mąki ziemniaczanej. Polecamy wypróbować opcję z kaszą gryczaną. Wystarczy ugotowane ziemniaki podmienić na kaszę. Obie opcje podawać z jogurtem sojowym lub cebulką podsmażoną na maśle roślinnym.